HISTÓRIA ZNAČKY ADIDAS: OD ROKU 1949 AŽ DO SÚČASNOSTI

68 / 100

Adi Dassler založil značku adidas 18. augusta, pretože chcel športovcom pomôcť k lepším výkonom. O 70. rokov neskôr je jasné, že okrem nich ovplyvnil aj módu, hudbu, kultúru, prístup k udržateľnosti a mnoho iného. Vyber sa na cestu v čase a spoznaj históriu adidas a štýly, ktoré formovali dnešok.

50. roky

3 prúžky uzreli svetlo sveta v roku 1949 a už v nasledujúcej dekáde prispeli k technologickému rozmachu a inovovaniu výbavy pre špičkových športovcov. Prvá dekáda existencie značky adidas priniesla model Samba, dodnes sa tešiaci obľube na indoorových futbalových ihriskách aj v uliciach mesta. V 50. rokoch tiež prebiehal vývoj šprintérskej obuvi, ktorá získala svetový rekord, a prvých kopačiek s nylonovou podrážkou, ktorá priamo ovplyvnila komfort hráčov. V tomto desaťročí sa položili základy neskoršieho vývoja, napríklad v podobe tréningových a basketbalových tenisiek Allround. Tie v 80. rokoch nadobudli kultový status. Počas týchto revolučných rokov sa zmenil prístup k výbave športovcov, no stále to bol len začiatok.

60. roky

60. roky bola doba prekračovania bariér. Kathrine Switzer najprv ako prvá žena v histórii bežala maratón, konkrétne ten v Bostone, pričom nová technika zvaná Fosbury Flop navždy zmenila skok do výšky. V tomto desaťročí atléti posúvali hranice svojich športov s pomocou, na tú dobu, špičkových produktov. Spoločnosť adidas vyvinula prvé špecializované bežecké tenisky spolu s tretrami Azteca Gold, ktoré súťažiacim na olympijských hrách v Mexiku pomohli podať extra výkon. Rovnako sa na svet dostali aj budúce streetové ikony, ako napríklad teplákové súpravy adidas, a vynovený model Samba, z ktorého sa neskôr stal kultový kúsok.

70. roky

70. roky nám priniesli legendárnu hudbu, kultúru a módu spolu s nezabudnuteľnými momentmi športovej histórie. Od Telstar, prvej oficiálnej lopty majstrovstiev sveta, k prvej edícii kultového kúsku adidas Superstar, táto dekáda do veľkej miery ovplyvnila súčasný svet. Priniesla tiež streetové klasiky, ktoré milujeme dodnes, ako šľapky Adilette či kultové biele tenisky pomenované po Stanovi Smithovi. Dnes k nim stále pristupujeme maximálne zodpovedne a neustále sa ich snažíme inovovať a urobiť udržateľnejšími. Model Nite Jogger zažiaril novými materiálmi na beh v tme, pričom v roku 2019 sme ho vylepšili medzipodrážkou Boost.

80. roky

80. roky sa niesli v znamení inovácií. Šport ovplyvňoval kultúru, hudba ovplyvňovala módu a technológie išli stále dopredu. Spoločnosť adidas neustále prinášala novinky a vylepšovala svoju športovú obuv. Model Micropacer uviedol do behu digitálne sledovanie výkonu vďaka displeju na jazyku, kde sa zobrazovala vzdialenosť, priemerná rýchlosť a spotrebované kalórie. V roku 1983 sme predstavili kopačky adidas Copa Mundial, ktoré sa stali bestsellerom a ikonou dodnes vyhľadávanou futbalistami. Tenisky Torsion ZX8000 do behu priniesli flexibilnú torznú technológiu a boli prvými, čo sa dokázali prispôsobiť prirodzenému pohybu členka. Nesmieme zabudnúť ani na rúcanie kultúrnych bariér a úspech skupiny Run-D.M.C., ktorá pri svojej ceste ku kultovému statusu nosila bomberu M45k Best. Newyorská maratónska legenda Grete Waitz v modeli Atlanta ukázala svoju obrovskú silu. Štýl Hercules predstavil hudobnému priemyslu vysoký dizajn a spôsobil revolúciu, pričom tlmiace prvky na obuvi z 80. rokov neskôr inšpirovali moderné tenisky, ako napríklad adidas NMD.

90. roky

Aj keď 90. roky sa vo sfére módy nemajú za čo hanbiť, boli tiež obdobím predstavovania nových technológií. Na bostonský maratón sme vyvinuli kultovú modrozeleno-bielu bundu EQT Volunteer. Predstavovala novú éru adidas a vyznačovala sa novým logom EQT s 3 prúžkami, ktoré sa vyvinulo na dnešné logo Badge of Sport. Iné teplákové bundy, ako Anga, zdobili farebné vzory a plochy tešiace sa popularite aj dnes. V roku 1994 na trávniky vybehol nový hráč. Kopačky Predator Cup boli skutočnou revolúciou vo svete futbalu a preslávili ich vrúbky na špičke, ktoré zvyšovali trenie medzi zvrškom a loptou. 

Prvá dekáda 21. storočia

V tomto období sme pracovali na vylepšovaní zavedených konceptov. Predstavili sme aj na mieru vyrobené kopačky Predator Precision SG pre svetovú futbalovú hviezdu Davida Beckhama a tenisky Adizero Adios Neftenga, v ktorých stanovil Haile Gebrselassie nový svetový maratónsky rekord. Bežecký model Supernova Cushion M sa stal klasikou a dnes sa vďaka svojmu robustnému dizajnu znova teší obľube. Vstúpili sme tiež do plaveckého sveta a pre Iana Thorpa navrhli špičkové plavky, ktoré pomáhali redukovať odpor vody. Nechýbali ani spolupráce, v rámci ktorých Jodži Jamamoto uviedol dizajn YY MEI Brocade, čo otvoril dvere značke Y-3, a Stella McCartney navrhla líniu módneho športového oblečenia, ktorá očaruje dodnes.

Druhá dekáda 21. storočia

V tomto desaťročí v popredí stojí udržateľnosť. Spojili sme sa s organizáciou Parley, ktorej cieľom je chrániť oceány, aby sme priniesli obuv a oblečenie vyrobené z recyklovaného plastu. Tak sa začalo hnutie za zastavenie zbytočného plytvania a opätovné využitie plastov a odpadu, ktorý znečisťuje planétu. S dôrazom na životné prostredie sa objavili aj ďalšie technologické pokroky. Vylepšili sme medzi bežcami obľúbené tlmenie Boost, ktorá obnovuje energiu. Systém Futurecraft 4D priniesol nový spôsob výroby tenisiek, ktorých medzipodrážka vzniká z reakcie špeciálnej tekutiny, svetla a kyslíku. Stella McCartney neustále pokračuje v spájaní vysokej módy a funkčného športového oblečenia pre moderné ženy. Nesmieme zabudnúť ani na kultový model YEEZY Kanyeho Westa. V posledných rokoch sme boli svedkami rúcania bariér a boja novej generácie za rovnosť. Preto sme aj v roku 2015 predstavili edíciu Superstar Pride a s ňou prvé tenisky podporujúce komunitu LGBT+ a mesiac Pridu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Záleží nám na súkromí zákazníkov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies.